O autorze
Twórca inicjatywy promującej stolicę "Okno na Warszawę", fotograf i fotobloger warszawski, założyciel Warsaw Slow Design, z wykształcenia dziennikarz i filozof, z zawodu dyrektor artystyczny w wydawnictwie Semper, współtwórca serwisu fotoedytorów prasowych "fotoedytorzy.pl". Uzależniony od Warszawy.

Najciekawsza Warszawa pod jednym dachem

Na imprezie będzie można m.in. zwiedzić niedostępne na co dzień zakamarki Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy
Na imprezie będzie można m.in. zwiedzić niedostępne na co dzień zakamarki Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy fot. Jarek Zuzga
Okno na Warszawę, czyli odbywające się od czterech lat święto stolicy, otworzy się ponownie 10 maja, w historycznej przestrzeni Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy.

Tegoroczny program zawiera się w haśle „Miastopodgląd” - organizatorzy będą chcieli pokazać Warszawę we wszystkich możliwych formach obrazu – od filmu i fotografii, przez malarstwo i grafikę, aż po obrazy muzyczne i literackie. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w ciekawych warsztatach kreatywnego pisania o mieście (Loesje), budowania wielkich liter inspirowanych warszawskimi blokami (Zupagrafika), zostaną zaproszeni do współtworzenia artystycznej instalacji, w której będzie można umieścić własne wspomnienia i emocje związane z Warszawą (Karolina Witowska i projekt „Podgląd miasta”), wziąć udział w warsztatach fotografii (Sony Xperia Academy), obejrzeć mnóstwo ciekawych filmów w całodziennej sali kinowej, wysłuchać wykładów (m.in. Jarosława Zielińskiego, Grzegorza Miki, Beaty Chomątowskiej, Sidneya Polaka).


Miłośnicy Wisły będą mogli zobaczyć prawdziwą nadwiślańską łódź, a Warszawę z czasów PRLu pokaże galeria Ekierka7 (część z ich oryginalnych eksponatów będzie można kupić).


Na dużym ekranie będzie można zobaczyć trzy interesujące wystawy fotograficzne, wśród nich m.in. „Warszawa okiem obcokrajowca” - czyli jak Warszawę widzą odwiedzający ją przyjezdni zza granicy. Będzie też Warszawa w malarstwie – swoje prace zaprezentują współcześni znani malarze, m.in. Tytus Brzozowski (prace będzie można kupić), odbędzie się też dyskusja o tym, czy Warszawa jest wdzięcznym motywem dla malujących twórców.
Osobną prezentację będzie miała Warszawska Mapa Skojarzeń, czyli projekt prezentujący z czym kojarzą się warszawiakom poszczególne dzielnice. Mapa będzie zaprezentowana na nietypowych nośnikach (m.in. meblach), a niektórzy będą mogli mapę wziąć sobie do domu.


Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych, organizatorzy zapraszają dzieci do osobnej salki zabaw, gdzie pod okiem animatorów będą mogły wziąć udział w ciekawych zabawach, m.in. w zorganizowanych przez Muzeum Woli „Miastoklockach”, konkursach w malowaniu mapy Warszawy oraz w fotospacerze organizowanym przez Warszawską Fabrykę Spacerów.
Integralną częścią wydarzenia będzie Warszawski Bazar – zaproszeni zostali wszyscy producenci najlepszego designu inspirowanego Warszawą, będzie można kupić ubrania, przedmioty codziennego użytku, gadżety i ozdoby.Będą też książki (współczesne i antykwaryczne), i czasopisma warsawianistyczne. W rozmaitych konkursach będzie można wygrać m.in. przejazd po Warszawie oryginalnym „dużym fiatem” wzorowanym na taksówce z serialu „Zmiennicy”, a lubiący spacerować zostaną zaproszeni na wycieczki, m.in. po zakamarkach Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy.


W finale Okna na Warszawę 4, po raz pierwszy w ponad stuletniej historii schody Domu Jabłkowskich posłużą za teatralną scenę - grupa Pijana Sypialnia wystąpi z (również premierowym) spektaklem „Warszawskie Przyjemności”.


Okno na Warszawę 4 "Miastopodgląd", wstęp wolny, sobota 10 maja, godz. 11.00-20.00, ul. Bracka 25, pełny program na stronie: oknonawarszawe.pl/2014, wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/294875050670439


Trwa ładowanie komentarzy...