O autorze
Twórca inicjatywy promującej stolicę "Okno na Warszawę", fotograf i fotobloger warszawski, założyciel Warsaw Slow Design, z wykształcenia dziennikarz i filozof, z zawodu dyrektor artystyczny w wydawnictwie Semper, współtwórca serwisu fotoedytorów prasowych "fotoedytorzy.pl". Uzależniony od Warszawy.

10 filmowych pocztówek o Warszawie, które warto znać

Kamienne Schodki - jedno z miejsc, w których łatwo spotkać filmowców i fotografów
Kamienne Schodki - jedno z miejsc, w których łatwo spotkać filmowców i fotografów fot. Jarek Zuzga
Choć nakręcenie filmu i udostępnienie go szerszej publiczności jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek, Warszawa wcale nie ma jakiejś silnej filmowej reprezentacji w mediach społecznościowych.

A przecież to miasto ma potencjał, również wizualny - bo choć Warszawa urodę ma - mówiąc delikatnie - nieoczywistą, to jest przecież kontrastowa, wyrazista, charakterystyczna i zaskakująca. W mediach społecznościowych codziennie ukazują się setki zdjęć z Warszawy, z filmami jest już gorzej. W pewnym sensie to zrozumiałe - łatwiej zrobić zdjęcie, niż zmontować film, jednak zaskoczony byłem, że takich naprawdę ciekawych migawek jest stosunkowo niewiele. Spróbowałem je zatem zebrać i pokazać w jednym wpisie. W wyborze kierowałem się kryteriami: film musi pokazywać współczesną Warszawę, być krótki, czyli w formie klipu (pocztówki filmowej) i żeby nadawał się do pokazania komuś, kogo chcielibyśmy zachęcić do odwiedzenia stolicy.

Chętnie też poznam Wasze propozycje, bo jest spora szansa, że coś umknęło mojej uwadze.

1. Film Adama Michalskiego "The Capital" - zrealizowany poklatkową techniką klip, w którym mamy wszystko: przyrodę, blokowiska, wieżowce, pociągi, noc, ruch uliczny, rzekę, samoloty (świetne nocne ujęcie z lądowań na Okęciu!), zabytki, place budowy, całość uzupełniona dobrze dobraną muzyką:


2. "Warsaw is also happy" - to właściwie warszawska wersja teledysku do utworu Pharrella Williamsa pt. "Happy", zrealizowana przez Studencką Telewizję Internetową TVPW. Pokazuje warszawiaków, a w tle - miasto. I jest fajnie:


3. "Warsaw: The people" Adama Witeczka - film spodobał mi się, bo pokazuje głównie ludzi, i z ludzkiej perspektywy. Sporo ujęć "z ręki", trochę tu podglądadztwa, ale to akurat gra na korzyść filmu, nadaje mu spontanicznego charakteru:


4. "Warsaw 24h" Macieja Margasa - o tym filmie było głośno, autor wykonał kawał dobrej (i ciężkiej zapewne) roboty, filmując miasto z trudno dostępnych dachów wieżowców. Warszawa wygląda tu trochę nierealnie, trochę jak jakiś Nowy Jork, na pewno w wielu wypadkach zaskakująco. Moim zdaniem zbyt dramatyczna muzyka w tle, ale całość na pewno wywołuje u wielu odbiorców dreszcz emocji:5. "Warsaw", film Andrew Cagle'a, dokumentalisty mieszkającego w Bejrucie. Naprawdę fajny, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że autor w stolicy Polski był zaledwie kilkanaście godzin:

6. "Warszawa 2014 Timelapse" Michała Janiszewskiego - atrakcją tego filmu są ujęcia kręcone z drona, co w połączeniu z techniką poklatkową daje niesamowity efekt. Piękny jest ten "wlot" od strony Nowego Miasta z panoramą Śródmieścia w tle:


7. "Spacer po Warszawie" - to wyjątkowa pozycja na liście, bo jest to pełnoprawny teledysk muzyczny, autorstwa Xięcia Warszawskiego, czyli Janusza Grudzińskiego, klawiszowca zespołu Kult. Pokazuje Warszawę trochę "szemraną", ale poczciwą, swojską i na pewno prawdziwą. Jest tu Śródmieście Południowe, stadion Legii i Stare Miasto. Bardzo dobry tekst:


8. "Warsaw Timelapse" autorstwa zespołu R5Films, następny ciekawy klip zrealizowany techniką poklatkową, tym razem większość ujęć zrobiona z perspektywy pieszego:


9. "HTC Detour - Warsaw at night" - ciekawostka na liście, bo właściwie jest to reklama. Producent elektroniki HTC i jednocześnie sponsor drużyny kolarskiej nakręcił film z nocnej jazdy rowerami po Warszawie. I wyszło naprawdę świetnie, miasto jest tu fajnie pokazane i spokojnie klip mógłby być reklamówką stolicy:


10. "Warsaw Halla" Macieja Tomkowa - to Warszawa z perspektywy rolkarzy. Ze zrozumiałych względów sporo tu techniki slowmotion, ale bardzo fajnie widać miasto w tle:
Trwa ładowanie komentarzy...