O autorze
Twórca inicjatywy promującej stolicę "Okno na Warszawę", fotograf i fotobloger warszawski, założyciel Warsaw Slow Design, z wykształcenia dziennikarz i filozof, z zawodu dyrektor artystyczny w wydawnictwie Semper, współtwórca serwisu fotoedytorów prasowych "fotoedytorzy.pl". Uzależniony od Warszawy.

Warszawska Mapa Skojarzeń

Mapę w powiększeniu można obejrzeć na stronie http://oknonawarszawe.pl/wms
Mapę w powiększeniu można obejrzeć na stronie http://oknonawarszawe.pl/wms oknonawarszawe.pl
W minionym roku pytaliśmy Czytelników facebookowego profilu Okna na Warszawę, z czym kojarzą im się poszczególne warszawskie dzielnice. Prosiliśmy o najprostsze, intuicyjne i krótkie hasła, czyli to, co nam pierwsze przychodzi na myśl, gdy słyszymy nazwę którejś z dzielnic.

Spośród licznych odpowiedzi wybraliśmy te, które powtarzały się najczęściej, ale też te, które były najbardziej charakterystyczne, zaskakujące czy osobiste. Nanieśliśmy je na mapę miasta i tak powstała Warszawska Mapa Skojarzeń.

Przy okazji tej pracy kilka rzeczy zwróciło naszą uwagę, np. to, że Mokotów wciąż kojarzy się z nieistniejącymi już budynkami Supersamu i Kina Moskwa, że w Ursusie warszawiacy widzą duży potencjał, że koncerty Metalliki odcisnęły piętno na Bemowie, że Praga Południe pachnie czekoladą, a Włochy – jaśminem. Jest też na mapie trochę stereotypów: Białołęka – daleko, Ursynów – sypialnia, Żoliborz – spokój. Są rzeczy, które nas zaskoczyły, np. to, że Mokotów kojarzy się z muzyką (koncerty w Królikarni i Pałacyku Szustra), Żoliborz z domem rodzinnym, a Wilanów – z nieszczęsnym 5 zł pani prezydent. Sporo jest odwołań do osób – fikcyjnych i prawdziwych, np. na Ochocie znana jest pani Róża, aktywistka społeczna, na Ursynowie – „tęczowy” burmistrz, a na Targówku – serialowa postać Józefa Balcerka.

Mapę można obejrzeć w powiększeniu na stronie http://oknonawarszawe.pl/wms
Trwa ładowanie komentarzy...